Evde Yüz Peelingi Nasıl Yapılır?

Evde Yüz Peelingi Nasıl Yapılır?

   Kendinizi iyi hissetmenin bir sürü farklı yolları bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de cildinize düzenli olarak bakım yapmaktır. Düzenli cilt bakımı yapılması herkes tarafından uygulanması gereken temel bir uygulamadır. Ayrıca kişinin ruh halinin de güzelleşmesinde katkılar sunar. Tüm cilt bakım rutinlerinin vazgeçilmez parçası olan yüz peelingi, cildi arındırmakla kalmayıp çok daha sağlıklı ve ışıl ışıl bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olur. Tamamen doğal malzemelerle evde kendi yöntemleriniz ve uygulamanızla yapabileceğiniz peeling maskesi bu içeriğimizde sizlere anlatacağımız konumuz.

 

Peeling Bize Ne Gibi Faydalar Sunar?

 

   Peeling uygulaması cilde birçok faydalar sunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, yağlı bir cilt yapısına sahipseniz yüz peelingi etkili bakım sağlamak adına sizin için etkili bir yoldur. Bilindiği üzere yağlı ciltler fazla miktarda sebum sağladığından ciltte bazı problemleri tetiklemektedir. Yağlı ciltlere özel olarak üretilen peelingler de ciltte problem oluşma riskini minimalize etmektedir. Doğru yüz peelingi maskeleri kullanarak cildinizdeki sebum sıvısını dengeleyebilirsiniz. Ayrıca çok daha taze ve temiz bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz. 

  Çoğu insanın baş belası olmuş siyah nokta oluşumunda da bizlere yardımcı olan yüz peelingi, sebum yağının gözenekleri tıkaması sonucu ortaya çıkan siyah noktaların giderilmesinde en etkili yollardan biri. Bu nedenle siyah noktalar için özel formüle edilen cilt bakım ürünlerinden olan peeling cildinize etkin bir koruma sağlamaktadır. Lekelere karşı bakım yapacak olan peelingleri, cilt kusurları için de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yaşlanma karşıtı etkisi de bulunan bu bakım ürünü, doğal yaşlanma etkilerinden korunabilmeniz için cildinizin ihtiyacı olan korunmayı da sağlamaktadır. Ayrıca, düzenli olarak kullanıldığında cilde doğal bir ışıltı ve çok daha canlı bir görünüm de katmaktadır. İçeriğindeki yer alan doğal ve sağlıklı maddeler sayesinde cildiniz de çok sağlıklı bir görünüme kavuşuyor.

 

Cilt Tipine Uygun Peeling Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

 

   Yüz peelingi uygulamaları, bir uzman tarafından yapılabileceği gibi evde de bu amaçla kullanılan ürünler yardımıyla da kolaylıkla yapılabilmektedir. Tek fark, ciltte yüzeysel, orta ya da derin olarak gerçekleştirilebilen yüz peelingi evde sadece yüzeysel olarak yapılabilir. Orta ya da derin peeling uygulamalarında ise mutlaka uzmanlara danışılmalı ve yardımları alınmalıdır.

Ayrıca peeling uygulaması yapılmadan önce mutlaka cilt tipinin öğrenilmesi ve cilt tipine uygun ürünler ile bu uygulamanın yapılması gerekir. 

 

Kuru Ciltler için Yüz Peelingi 

 

    Kuru bir cilde sahip bireyler yüksek miktarda alkol içeren ürünlerden kaçınmalı; hindistan cevizi yağı, shea yağı veya seramid gibi nemlendirici nitelikte bileşenlere sahip ürünler tercih etmelidir. Cilt kuruma eğiliminde olduğundan dolayı, yüz peelingi  haftada en fazla bir veya iki kez yapılmalı ardından da güçlü bir nemlendirici kullanılmalıdır. 

 

Yağlı Ciltler için Yüz Peelingi

 

   Bilindiği üzere yağlı cilt tipinin toleransı yüksektir. Bu nedenden dolayı, kullanılan ürüne bağlı olarak haftada beş kereye kadar peeling uygulaması yapılabilir. Alfa ve veya beta asitleri, salisitik asit veya glikolik asit içeren ürünler yağlı cilt tipleri için uygundur. Ancak, yüz peelingi uygulamasının ardından nemlendirici kullanmaya devam edilmeli, aşırıya kaçılmadığından da emin olunması gerekmektedir.

 

Normal Cilt Tipi için Yüz Peelingi

 

   Normal cilt tiplerinde haftada iki veya üç kez peeling uygulaması uygundur. Granül şeker, ezilmiş kayısı çekirdeği, ceviz kabuğu ve hafif asit içeren kimyasal bazlı ürünlere ek, bir fırça veya lif yardımıyla fiziksel yüz peelingi uygulaması yapılabilir. İşlem ve ürünler yavaş yavaş denenerek cildin neyi tolere edip neyi edemediği öğrenilebilir.

 

Karma Ciltler için Yüz Peelingi

 

   Bu tip ciltlerde, T bölgesi yağlı ve yanaklar kuru nitelikteki cilt özelliklerini göstermektedir. Karma ciltlerde peeling uygulamaları daha çok T bölgesi ve çevresine uygulanmalıdır. Kuru cilt bölgelerine daha seyrek yüz peelingi ve daha yoğun nitelikte nemlendirme uygulaması yapılabilir. Yanak ve T bölgesi için farklı içeriği barındıran ürünleri tercih etmenizi öneririz.

 

Evde Yapılabilecek 4 Harika Yüz Peelingi Tarifi

 

 • Limon ve Mısır Unu Peelingi

 

   Malzemeler:

 

 • Bir tam limonun suyu

 

 • 1 çorba kaşığı şeker

 

 • 1 ölçek mısır unu

 

 • 2 çorba kaşığı gül suyu

 

 • Birkaç damla esansiyel limon yağı 

 

   Öncelikle gül suyu ve un karıştırılıp bir hamur elde edilmelidir. Ardından diğer malzemeler ilave edilip iyice karıştırılmalıdır. Ortaya çıkan maske cilde masaj yapılarak uygulanmalı ve ardından birkaç dakika beklendikten sonra da soğuk suyla yıkanmalıdır. 

 

 • Zeytinyağı ve Şekerli Peeling

 

   Malzemeler:

 

 • 2 çorba kaşığı şeker 

 

 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı

 

 • ½ çorba kaşığı limon suyu

 

   Malzemelerin tamamı bir kabın içerisinde iyice karıştırıldıktan sonra dairesel hareketlerle yüze uygulanır. 10 dakika beklendikten sonra ise soğuk suyla yüzünüzü durulamanız gerekmektedir.

 

 • Çilek Peelingi

 

   Malzemeler:

 

 • 4 adet çilek

 

 • 1 çorba kaşığı yoğurt 

 

 • 2 çorba kaşığı yulaf ezmesi

 

   Öncelikle bir kasenin içerisine çilekler konulmalıdır. Sonrasında içerisine yoğurt ve yulaf ezmesini ilave edip tüm  malzemeler iyice ezilmelidir. Karışım hazır olduğunda yüze uygulanıp 20 dakika beklenmelidir. Bu peelingi haftada iki defa uygulamanız cildiniz için idealdir.

 

 • Tuzlu ve Yoğurtlu Peeling

 

   Malzemeler: 

 

 • Bir miktar yoğurt 

 

 • 1 çorba kaşığı ince deniz tuzu 

 

   Yoğurdun içerisine tuz eklendikten sonra iyice karıştırılmalıdır. Maske kıvam almaya başladığında nazik ve yavaş hareketler ile cilde uygulanabilir. 20 dakika beklendikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulamanız gerekmektedir.