Cilt Toniği Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Cilt Toniği Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Cilt Toniği Nedir?

 

   Bakım rutinlerinin vazgeçilmezi olan cilt toniği , uygulamalarınızda yer verilmesi gerekli olan ürünler arasında ilk sıralardadır. Cilt bakımı için ürünler kullanıyorsanız temizlik öncesinde ve sonrasında cildinize uygulayabilirsiniz. Bu sayede temizleyici ürünlerin ve bakım kremlerin verimliliğini artmasına katkıda bulunabilirsiniz. Cilt tipinize uygun tonikleri kullanmaya özen göstermeli ve bakım rutinlerinizdeki diğer ürünler gibi tonikleri de uygun miktarda kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

Tonik Ne İşe Yarar? Cildimize Ne Gibi Faydalar Sunar?

 

  Tonik, cildi temizlemekle kalmayıp pH dengelerini de düzenleyen ve adeta cildi hazırlayan bir bakım ürünüdür. Cildin pH dengesini bozan faktörler arasında su, sabun, kir, yağ, polen vb. gibi etmenler bulunmaktadır. Tonik cildi temizlerken cildinizin pH dengesini düzenler ve cilde doğal bir denge sağlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda cilde pürüzsüz, temiz ve canlı bir görünüm kazandırır. Cilt tipine göre farklı çeşitlerde bulunan tonikler, kuru ciltler için nemlendirici nitelikte ve veya yağlı ciltler için matlaştırıcı niteliğe sahiptir. 

 

Cilt Toniği Nasıl Uygulanmalıdır?

 

   Yüzünüzü temizleyerek tonik uygulaması için gerekli maddelere başlayabilirsiniz. Yüzünüzde ne kadar çok makyaj ve kir bulunursa, toniğin etkisi o kadar etkili olacaktır. Tonikleri el ile ya da pamuklu ped yardımı ile yüzünüze uygulayabilirsiniz. El ile uygulama için, toniği direkt yüzünüze yavaş yavaş yedirerek sürmelisiniz. Ped yardımı ile uygulamalarda ise toniği pamuğa alıp yüzünüze yavaş yavaş masaj yaparak kullanabilirsiniz. Yüzünüzü kuruladıktan ve tonik sürdükten sonra, havlu yardımı ile tekrar kurulamalısınız. Ardından bir miktar bekletmeniz gerekmektedir. Tonik uygulamasından sonra cildi nemlendirmek cilde daha sağlıklı bir görünüm verme konusunda sizlere yardımcı olmaktadır. 

 

Tonik Hangi Aralıklarla Uygulanmalıdır?

   Yüz toniği kullanım aralıkları, cildin genel durumu ve ihtiyaçları gözetilerek değişebilir. Fakat genellikle yüz toniklerinin sabah ve akşam birer defa uygulanması tavsiye edilir. Sabah saatlerinde kullanılan tonikler, gece boyunca üretilen sebum maddesini cildinizden temizlenmesi konusunda sizlere destek olur. Bu sayede cildin pH dengesi de korunmuş olur. Pürüzsüz bir cilde sahip olmak ve daha ışıltılı bir görünüme kavuşmak için tonik uygulamasını günlük bakım rutinlerinizde eksik etmemenizi öneririz. Kolaylıkla tahriş olan ya da hassas bir cilde sahipseniz bu uygulamayı günde bir defa kullanmayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca unutulmamalıdır ki kullanım süreleri her üründe olduğu gibi toniklerde de kişiden kişiye ve farklı cilt tiplerine göre değişiklik gösterebilir. 

 

Cilt Tipine Uygun Tonik Nasıl Seçilir? Farklı Cilt Tiplerine Uygun Tonik Önerileri

 

    Cilt tipinize uygun tonik seçerken, cildin ihtiyacı olan özelliklere dikkat etmeniz başlıca önemli olan bir noktadır. Öncelikli olarak cildin nem düzeyini belirlemeniz gerekmektedir. Kuru ciltler için nemlendirici nitelikte tonikler, yağlı cilt tiplerine göre de matlaştırıcı nitelikteki tonikleri tercih etmelisiniz. Ek olarak cildin karşı karşıya olduğu sorunlar da tonik seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan birisidir. Örnek vermek gerekirse; akne ya da siyah noktalar bulunan ciltlerde salisilik asit içerikli tonikler tercih edilebilir.

 

Yağlı Cilt Tipleri için Cilt Toniği Önerileri

 

   Yağlı cilt tiplerinde, cildin nem dengesinde sorunlar bulunmasından dolayı sürekli olarak sebum yani yağ üretimi muhtemel bir durumdur. Gün içinde cildin parlaması, gözeneklerin genişlemesi ve sonraki adımlarda da siyah nokta sivilcelerine varan problemlerin ortaya çıkmaması adına, pH seviyesini koruyabilir nitelikte tonikler tercih edilmelidir. Aynı zamanda nem seviyesini dengeleyen tonikler de bu hususta en büyük yardımı sizlere verecektir. 

 

Kuru Cilt Tipleri için Cilt Toniği Önerileri

 

   Kuru ciltler için tonik arıyorsanız gül suyu gibi içeriklerle zenginleştirilmiş olan tonikleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Cildi yatıştırıcı özelliklere sahip olan bu tonikler makyaj kalıntılarından kurtulmanızda sizlere yardımcı olur. Çiçek balı özü gibi formüller de cilt üzerinde rahatlık sağlamak amacıyla kullanılan ürünlerdir. Hassas ve kuru cilt yapısına sahipseniz meyve özlü içeriğe sahip tonikleri de değerlendirebilirsiniz. 

 

Karma Cilt Tipleri için Cilt Toniği Önerileri

 

   Karma cilt yapısı, cilt bakımı hususunda bizleri zorlayan cilt türleri arasındadır. Yüzdeki farklı alanların farklı ihtiyaçlara sahip olmasından dolayı cildin kuru olan kısımlarında su bazlı ve yatıştırıcı, yağlı kısımlarda ise özel yağlar içeren toniklerin kullanılması gerekmektedir. Çay ağacı içerikli ürünler, karma cilt yapısına sahip kişilerce sıklıkla tercih edilir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz: